Od początku powstania sztuki bonsai tworzono drzewka z roślin występujących w ich naturalnym środowisku czyli na zewnątrz. Bonsai wnoszono do wnętrz, ale zwykle tylko na okres kilkudniowej prezentacji lub wystawy. Tak odbywa się to również dziś, jednak coraz większe zainteresowanie drzewkami bonsai (szczególnie mieszkańców klimatu umiarkowanego) przyczyniło się do popularyzacji uprawy roślin we wnętrzach.
Gatunki, które nadają się do uprawy przez cały rok w mieszkaniu lub domu to rośliny występujące naturalnie w strefie tropikalnej lub podzwrotnikowej. Pokój mieszkalny zapewnia zwykle odpowiedną temperaturę dla tych gatunków, jednak ilość światła i wilgotność już nie zawsze bywa taka, jaka wymagana jest do silnego wzrostu.
W praktyce wygląda to tak, że rośliny ze stref tropikalnych i podzwrotnikowych uprawiane na zewnątrz w rodzimym klimacie, eksportowane są do klimatu umiarkowanego (np. Polski), gdzie przez pewien czas przebywają w szklarniach o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Kupując takie drzewko zwykle wygląda ono pięknie i zdrowo. Kłopoty zwykle zaczynają się kilka dni po zakupie, a utrzymanie drzewka bonsai w dobrej kondycji bywa ogromnym wyzwaniem.
Każda roślina do silnego wzrostu potrzebuję wodę, odpowiednią temperaturę, wilgotność i światło. Są jednak gatunki, które potrzebują więcej światła i takie, które toleruję miejsca ciemniejsze. Wybrałem kilka najczęściej sprzedawanych drzewek bonsai indoor (do wnętrz) w Polsce. Oto lista, które pomoże Wam w wyborze stanowiska dla swojego drzewka bonsai.
Jasne, słoneczne pokoje (okna na południe i zachód)
- Karmona drobnolistna (Carmona microphylla)
- Podokarp wielkolistny chiński (Podocarpus)
- Serissa cuchnąca (Serissa foetida)
- Wiąz drobnolistny (Ulmus parvifolia)
Gatunku, które wymagają dużo światła można doświetlać za pomocom specjalnych żarówek zamontowanych nad roślinami. Można je kupić w większości sklepów ogrodniczych i w supermarketach.
Ciemne, zacienione pokoje (okna na północ i wschód)
- Fikus (Ficus retusa, microcarpa, benjamini)
- Ligustr chiński (Ligustrum sinense)
- Pieprzowiec chiński (Zanthoxylum)
- Sageretia (Sageretia theezans)
Niektóre rośliny, które toleruje ciemniejsze pomieszczenia będą również świetnie rosnąć w jasnych pokojach. Przykładem jest Fikus, który uwielbia światło, ale przy odpowiedniej pielęgnacji dobrze rośnie również w pomieszczeniach ciemniejszych.